Užitečné informace


Bolí Vás nohy?
Bolest nohou nejčastěji není způsobena přílišnou námahou, protože současná populace často využívá pro pohyb z místa na místo nejrůznější civilizační výdobytky. V daleko větší míře způsobuje bolest nohou nevhodně zvolená obuv, protože její nositelé upřednostňují estetický dojem a módní trendy před vlastním zdravím. Často tak dochází k takovým poškozením nohou, která se již nedají napravit - velmi známým příkladem byly například deformace prstů, způsobené dlouhodobým nošením elegantních špičatých dámských lodiček v 60. letech minulého století.
V současnosti jsou nohy stále ve srovnání např. s vlasy nebo s obličejem tou nejvíce opomíjenou částí těla. Zdravotní prevence je v této oblasti prakticky neznámým pojmem. Přitom zvláště u dětí je pravidelná kontrola vývoje nohou velice důležitá, protože může ovlivnit jejich celoživotní funkci.
Současně s tím má samozřejmě vliv i správná volba obuvi. Alarmující jsou výsledky posledních průzkumů, které ukázaly, že plných 30% dětí do 10 let mají kvůli chybně zvolené obuvi nevratně poškozené nohy a budou se s tímto problémem potýkat celý život. Pořád však máme šanci tuto skutečnost změnit.
Volba vhodného materiálu obuvi
Rozhodně bychom měli upřednostnit přírodní materiály, které absorbují vlhkost, jsou prodyšné, měkké a přizpůsobí se tvaru nohy. Daleko lépe proto vyhovují komponenty z přírodní kůže a textilu, než syntetické materiály, které mohou vést až ke vzniku plísní.
Uzavřená obuv by měla mít na vnitřní straně materiál, který spolehlivě odvádí vlhkost a pot - v této oblasti nejlépe vyhovují usňové a textilní podšívky a stélky.
Je proto velmi důležité při výběru obuvi vycházet z piktogramů, kterými výrobci obuvi označují materiály, použité pro jednotlivé části boty.
Nestyďte se za velké nohy
Velikost bot je prakticky dána individuální velikostí a tvarem nohou. To je parametr, kterému se musí výběr bot jednoznačně podřídit. Nesprávná velikost obuvi má vliv na styl chůze a může poškodit celý pohybový aparát.
Obuv proto vybírejme ve správné délce i šířce, to platí dvojnásob u dětské obuvi.
Pata je důležitý opěrný bod
Pro jistou a bezpečnou chůzi je rozhodující, jak obuv "sedí" na patě. Obuv v patní části má patu podepírat kolmo k rovině podlahy a rovnoměrně po celé ploše, aby nedocházelo k nerovnoměrnému zatěžování chodidla.
Důležitá je rovněž výška podpatku, která by měla u nejmenších dětí dosahovat asi 5 mm, u starších dětí 15 mm, u dospívající mládeže cca. 25 mm, u dámské obuvi by neměla překročit 40 mm a u pánské obuvi 25 mm.
Pro jistou chůzi je rovněž rozhodující provedení a materiál opatku. Tento díl, umístěný zevnitř na patní části svršku, musí mít správný sklon, tuhost, výšku a délku, aby noha byla v patní části spolehlivě opřena a nedocházelo ke vzniku puchýřů, nebo aby obuv neklouzala při chůzi z nohy.
Svršek boty souvisí nejen s módou
Svršek je důležitý nejen z estetického hlediska - dokáže velmi značně ovlivnit to, jak se v nošené obuvi cítíme. Společně s podešví musí poskytovat dostatečný prostor pro prsty, aby nemohlo docházet k jejich deformacím.
Střih a materiál svršku pak musí umožňovat snadné ohýbání boty v místě prstových kloubů, aby noha nebyla neúměrně namáhána, případně nevznikly deformity nožní klenby nebo záněty šlach.
Podešev je základ
Řadu vlastností obuvi, které zde byly jmenovány, ovlivňuje podešev - definuje kromě jiného nejen anatomický tvar boty, ale určuje také, pro jaký účel má bota sloužit. Zde je namístě zmínit další hlediska, na které má materiál a provedení podešve velký vliv - hmotnost obuvi a její schopnost tlumit nárazy a dopady na tvrdý podklad. Podešev by proto měla být co nejlehčí, s vysokou tlumící schopností - takové provedení značně snižuje opotřebení kloubů a páteře.
Podmínky
Zboží, které je skladem, lze dodat do 1 týdne od objednání prostřednictvím zásilkové služby. Poštovné a balné je součástí prodejní ceny při objednávce zboží v hodnotě nad 3.000,- Kč včetně DPH, pro menší zásilky je kalkulováno individuálně.
E - Shop
Vážení zákazníci, naše společnost dodává zboží do obchodů pouze v ukládacích sortimentech za velkoobchodní cenu. Omlouváme se, ale nezasíláme jednotlivé páry obuvi. Rádi Vám však doporučíme prodejny našich obchodních partnerů, které se nacházejí v blízkosti Vašeho bydliště.
Naše akce
Informace o sezónních výprodejích a speciálních nabídkách obuvi poskytujeme našim partnerům pravidelně v průběhu celého roku. Aktuální informace o výprodejích a akčních nabídkách však můžete v případě zájmu obdržet i na vyžádání na naší e-mailové adrese sandy.mail@volny.cz